24335 izlenme 19 Nisan 2016
Askerlerin, Uyuşturucu Zanlısını Sorguladıkları Video Ortaya Çıktı

Meksika'da ortaya çıkan skandal videoda, kadın bir polisin eşlik ettiği iki asker, uyuşturucu karteli üyesi şüphesiyle yakaladıkları kadını saçından çekerek sorguluyor. Zanlı kadının kafasına otomatik tüfeğini dayayan asker ve ona yardım edenmavi üniformalı kadın polis, işkenceye daha sonra kadının kafasına plastik poşet geçirerek devam ediyor.

İKİ ASKER VE BİR POLİS HAKKINDA SORUŞTURMA AÇILDI

Geçen sene 4 Şubat tarihinde Meksika'nın güney eyaleti Guerrero'nun Ajuchitlan şehrine bağlı bir dağ köyünde yaşanan bu işkenceli sorgu videosunun ortaya çıkmasından sonra görüntülerdeki iki askerin tutuklandığı açıklandı. Plastik poşeti sorgulanan kadının başına geçiren mavi üniformalı kadın polis hakkında da ayrıca soruşturma açıldığı belirtildi.

"POŞETİ TEKRAR İSTER MİSİN?"

Videoda elleri bağlanmış zanlı kadını sorgulayan kadın askerin; "Konuşacak mısın? Evet ya da hayır? Şimdi hatırlıyor musun? Daha fazla ister misin? Kim bu kahrolasıca Maria? Şimdi hatırlıyor musun? Poşeti tekrar ister misin? Ya da su? Ya da elektrik şoku? Bana ne söylemek istiyorsan söyle." sözleri görüntülere yansıdı.

İKİ ASKER, EMRE İTAATSİZLİK SUÇLAMASIYLA YARGILANACAK

Meksika ordu sözcüsü yaptığı açıklamada, görüntülerdeki iki askerin şu an askeri bir cezaevinde bulunduğunu, emre itaatsizlik suçlamasıyla askeri mahkemede yargılanacaklarını belirtti. Sözcü açıklamalarının devamında geçen senenin aralık ayında kendilerine ulaşan işkence görüntüleri sonrasında, 2016'nın ocak ayında söz konusu iki askerin tutuklanarak askeri cezaevine konduğunu dile getirdi.

MEKSİKA SAVUNMA BAKANI ÖZÜR DİLEDİ

Meksika Savunma Bakanı Salvador Cienfuegos, kamuoyuna yansıyan bu işkence görüntülerinin ortaya çıkardığı skandaldan ötürü, üç gün önce 26 bin askerin önünde özür dilemişti.

Bunlar da İlginizi Çekebilir