925 izlenme 16 Ağustos 2016
Onlarca yıldır devletin bütçesine önemli katkılar sunan devlet kurumları özelleştiriliyor, AKP, kamu mallarını ranta açıyor.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen 75 maddelik Torba Yasa Tasarı'sına ilişkin dikkat çeken bir ayrıntı ortaya çıktı.

PTT, YURTKUR, Savunma Sanayii Müsteşarlığı,  İller Bankası, TÜBİTAK, DSİ gibi dev bütçeye sahip kurumların varlık ve ticari hisseleri de özelleştirme idaresine devredilebilecek.

Komisyonda konuşan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı Hukuk Müşaviri Mehmet Kilci özelleştirmeye açılacak kurumları sıraladı.

ÖZELLEŞTİRİLECEK KURUMLAR

Atatürk Kültür Merkezi,
Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü,
Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü,
Spor Toto Teşkilat Başkanlığı,
Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı,
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü,
Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğü,
GAP Başkanlığı, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü,
Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü,
Türkiye Bilimler Akademisi,
Türkiye Adalet Akademisi,
Spor Genel Müdürlüğü

Torba Yasa Tasarısı'nın 35'inci maddesinde yer alan özelleştirme hamlesine CHP, MHP ve Vatan Partisinden tepkiler geldi.

CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu, önümüzdeki günlerde Meclis Genel Kurulu'na gelecek tasarının Anayasa'ya aykırı olduğunu söyledi. Erdoğdu, “bütün devleti satın alma hakkını alıyorsunuz" dedi, "Bütün devlet satılabilir bu maddeyle" ifadelerini kullandı.

MHP Milletvekili Erhan Usta da,  devlet havuzuna alınan karlı kuruluşların özelleştirmeyle kaybedildiğini söyledi. Usta, "Bu kurumlar, özelleştirme kapsamına alındığı andan itibaren kuruluştaki çalışanın moral ve motivasyon da dahil her şeyi sıfıra iniyor” dedi.

Bir açıklama da Vatan Partisi'nden geldi. Ulusal Kanal’a konuşan Vatan Partisi İşçi-Sendika Bürosu Üyesi Mehmet Akkaya, tepkisini "Bu tasarı vatanı satmaktır" sözleriyle dile getirdi.

ulusalkanal.com.tr

Bunlar da İlginizi Çekebilir