421 izlenme 31 Temmuz 2016

Diyarbakır'daki 'Darbelere hayır, demokrasi hemen' mitinginde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Belediyelerin kepçelerini kışlaların önüne çekmişler.Malatya Belediyesi hendek kazmış. Tanklar geçmesin diye. La hani hendek ihanetti. Demek ki her canlının kendini savunması meşrudur. Kürtler yıllardır meydanlardalar, siz gaz sıkıyorsunuz, tutukluyorsunuz. Meşru savunma herkesin hakkıdır. Kimseye durup dururken saldıramazsın." dedi. Demirtaş,Abdullah Öcalan hakkında da "İmralı tecridi bitmeli, gerçek bir çözüm sürecine dönülmeli. Öcalan'a yönelik tecrit için yaptığımız çağrılar propaganda değil çözüm çağrısıdır. Rehine sistemi son bulmalı" dedi.

DİYARBAKIR'DA DARBE MİTİNGİ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) öncülüğünde,HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın da katılımıyla Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda "Darbelere hayır, demokrasi hemen" mitingi düzenlendi.

Binlerce kişinin katıldığı mitingde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş12 Eylül'de cuntacı zihniyetin karşısında durduklarını anımsattı ve "15 Temmuz'da da aynı şekilde karşı durduk" dedi.

Darbeye karşı olmanın bir şart olduğunu ancak yeterli olmadığını belirten Demirtaş,Abdullah Öcalan'a yönelik tecrit için yaptıkları çağrılara işaret etti ve bunun propaganda değil çözüm çağrısı olduğunu vurguladı.

Selahattin Demirtaş'ın konuşmasından öne çıkan kısımlar şöyle:

"MESAJ İYİ OKUNMALI"

"5 Haziran 2015'te bu meydanda konuşmak yapmak üzere beklerken burada bir katliamla barbarlıkla karşılaştık. O gün o katliamda hayatını kaybeden ve canını ortaya kardeşimi minnetle anıyorum. Bugün çok daha kararlı ve sağlam bir iradeyle meydanlardayız.

"Qamişlo'da IŞİD'in katliamında yaşamını yitiren bütün kardeşlerimi rahmetle anıyorum. Sözde din adına ortaya çıktığını iddia eden bu barbar anlayışı topraklarımızdan silene kadar mücadele edeceğiz.

"Evet, 'Darbelere hayır, hemen demokrasi' şiarıyla meydanlardayız. Ne istediğini ve nasıl istediğini bilen halklar özgürlüğüne en yakın halklardır. Amed halkı da böyledir. Bu meydanı dolduranların vereceği mesajı herkesin iyi okuması gerekiyor.

"12 EYLÜL'DEN BU YANA DARBECİ ANLAYIŞ SÜRÜYOR"

"36 yıl sonra ilk kez bir askeri darbeyle karşı karşıya kaldık. 12 Eylül'de cuntacı Kenan Evren yönetime el koyduğunda yönetimde Süleyman Demirel vardı. 12 Eylül'den bu yana darbeci bir anlayış zaten devam ediyor.

"DARBEYE KARŞI OLMAK ŞART AMA YETERLİ DEĞİL"

"12 Eylül'de bizler halk olarak bu cuntacı zihniyetin karşısında nasıl durduysak 15 Temmuz'da da aynı şekilde karşı durduk. 15 Temmuz'da darbeye karşı çıkmak Erdoğan'a destek vermek değildir. Demokrasiye sahip çıkmak demektir.

"Her türlü darbeye hayır diyeceğiz ve demeye devam edeceğiz. Bir kez daha cuntacılar tankına, topuna güvenerek yönetime el koymaya kalkışırsa yine karşısında olacağız. Biz asla askerden yana olmayacağız. 15 Temmuz'da sokağa çıkanları selamlıyoruz.

"Darbeye karşı çıkmak, darbe zihniyetine karşı net tutum almak demokrat olmak adına zorunluluktur. Darbeden medet umarak kimse demokrat olamaz. Darbeye karşı olmak bir şarttır ama yeterli değildir.

"İKİ YOL VAR"

"Tarihi bir süreçteyiz, bir kavşaktayız. İki yol var. İlk yol mayınlarla, darbelerle dolu bir yol. Diğeri barış yolu. Biz meydanlardayız. Madem darbe tehlikesi ortadan kalktıysa barışın yoluna hep beraber girelim. Darbeye karşıyız ama AKP'nin hatalarına da boyun eğip susmayacağız.

"HDP MİTİNGLERİ AKŞAM HABERLERDE BİLE GÖSTERİLMİYOR"

"Kendi demokrasi şölenlerinizi 50 kanalda yayınlıyorsunuz ama HDP'nin mitinglerini bırakın canlı yayınlamayı akşam haberlerinde bile göstermiyorsunuz sevsinler sizin demokrasinizi.

"DEVLET YENİDEN YAPILANACAK"

"Kürt halkı bir şey istemiyormuş gibi davranıyorlar. Devlet yeniden yapılanacak. Devletin bütün kurumlarının işleyişinin çoğulcu olması lazım. Devlet kimsenin malı, babasından kalmış miras değildir. Devlet hepimizin hizmetkârı olmak zorundadır.

"Devlet yeniden organize olurken bütün kurumları parlamentonun denetimine açalım o zaman işte devleti darbe kurumu olmaktan çıkarırız. Şu anda yapılan şey buysa eğer bizlerin önerdiği Demokratik Cumhuriyetin İnşası Komisyonu kurulmalıdır. Barış, eşitlik adalet adım adım böyle inşa edilir.

"TUTUKLANANLAR ARASINDA BİZE İŞKENCE YAPANLAR VAR, İŞKENCE YAPMAYIN"

"Kurunun yanında yaş yanmasın. Cemaatin gerçekleştirdiği, AKP'nin desteklediği KCKoperasyonlarında zindanlarda yattık, hiç olmazsa gözaltına alındık, copunu gazını yedik.AKP bunları hep destekledi. Biz uyardıkça bizi hain ilan ettiler, onları dost ilan ettiler. Bak devran hangi noktaya geldi. Biz diyoruz ki adalet herkese lazım. Bize işkence yapanlar var tutuklananlar, bizi haksız tutuklayanlar var onlara da işkence yapmayın diyoruz. İşten atılanlar gerçekten darbeciyse cezalandırılsın, tutuklananlar gerçekten darbeciyse tutuklansın.

"ANKARA'DA ÇILDIRMIŞ BİR DEVLET VAR"

"Ortada ortak bir makul devlet aklı, konuşabileceğiniz bir zihniyet yok. Çıldırmış, aklını yitirmiş, panik halinde bir devlet var Ankara'da.

"Şimdi yapmamız gereken şey darbeye nasıl karşı çıkıyorsak aynı şekilde demokrasiyi de istememiz gerekiyor. Diyarbakır meydanından yaptığımız bu çağrıyı acizlik olarak algılamayın, biz çözüm adına, cenazeler ülkenin dört bir yanına gitmesin diye çağrı yapıyoruz. En erdemli yol, çözüm ve müzakere en erdemli yoldur. Çözüm sürecinde en net iradeyi ortaya koymuş bir halk önderini küçümseyerek çözüm adına bir mesafe kat edemezsiniz.

"ÖCALAN'A TECRİT BİTSİN"

"OHAL ile yetkileri genişletip diğer muhalifleri ezmeye çalışırlarsa kaos çıkar. Öcalan'a yönelik tecrit için yaptığımız çağrılar propaganda değil çözüm çağrısıdır. Rehine sistemi son bulmalı. Meydanlara çıkanlar demokrasi adına bir kez de barışı haykırın. Tecrit son bulsun, İmralı sitemi son bulsun ve tez zamanda çözüme dönmemiz lazım. Barış ve demokrasiyi güçlendirelim. Kürt sorunu kanamaya devam ederse hiçbir şey değişmeyecek.

"SUR'DA OPERASYON YAPAN DARBECİ TUTUKLANDI"

"Sur'da 8 aydır yaşananlar için 'Şu tankları yürütmeyin bunlar sizi de götürür' dediğimizde bizlere 'Hainlik yapıyor' diyenler şimdi gece gündüz 'Sokağa çıkın' diyor. Sur'da operasyonu yapan darbeci tutuklu, CizreYüksekova'yı yapanlar bugün darbeci ve tutuklu. O gün sesimize kulak verseydiniz asker de polis de ölmeseydi çözüm bulsaydık olmaz mıydı? Arkadaşlarımız parlamentoda bunları anlatırken 'Asker sivil öldürmez' diyorlardı. Şimdi o AKP'lilerden biri çıkıp özür dilesin.

"HANİ HENDEK İHANETTİ"

"Belediyelerin kepçelerini kışlaların önüne çekmişler. Malatya Belediyesi hendek kazmış. Tanklar geçmesin diye. La hani hendek ihanetti. Demek ki her canlının kendini savunması meşrudur.

"Kürtler yıllardır meydanlardalar, siz gaz sıkıyorsunuz, tutukluyorsunuz. Meşru savunma herkesin hakkıdır. Kimseye durup dururken saldıramazsın.

"Umarım Kürtlerle Türkler bu tarihi dönemde birbirini iyi anlarlar, barış ve huzur içerisinde yaşabileceğimizi umarım herkes görür.

"Bizler yıllarca OHAL ile yaşadık, kimse yaşamasın. Bunlara rağmen halk meydanlarda barış için el uzatıyorsa bu çaresizlik değil halkın büyüklüğü ve erdemidir. Halk bütün sorunların, kapalı tüm kapıların anahtarıdır. Sokaklar demokrasinin inşa edildiği alanlardır.Cumhurbaşkanı'nın tüm mesajlarına bakın yıllarca 'Sokağa çıkanlar teröristtir' dedi, kendisi döndü dolaştı sokağa mahkum oldu.

"ŞEYH SAİD VE ARKADAŞLARINI MAHÇUP ETMEDİK"

"Sokağın rengi demokrasinin özü ve esasıdır. Darbelere karşı durup demokrasiyi savunma adına tecride son verip sayın Öcalan ile müzakereye yeniden dönmek için lütfen demokratik hakkınızı kullanın.

"Şeyh Said ve arkadaşlarını torunları olarak mahçup etmedik, utandırmadık. Amed halkının bugün bize verdiği mesaj bizim için talimattır."

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından darbe girişiminin engellenmesi için AltayKışlası yakınlarındaki Sivas yolu ile Topsöğüt bağlantı yoluna yaklaşık 2 metre derinliğinde 8 metre uzunluğunda hendek kazdırmıştı.

SIRRI SÜREYYA ÖNDER, ÇÖZÜM İÇİN ÖCALAN'I İŞARET ETTİ

İmralı Heyeti üyesi, HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ise, alandaki on binleri Kürtçe ve Türkçe selamladı.

Önder, "Dünyanın hiçbir ikliminde, dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir kent yoktur. Başı yere düşse de dizi toprağa, yere değmeyen; böyle bir vilayet, böyle bir halk dünyanın hiç bir yerinde yok. Hepinizi saygı ile selamlıyoruz" dedi.

Önder'in konuşmasından satır başları şöyle:

"Hükümet bu darbeyi temizlemeye çalışıyor. Hepsini, tek tek eliyle yerleştirdiği darbecileri bulamıyor. Sayın Öcalan 2 metrekarelik zindandan tek tek, her gün ve her zaman bunları uyardı. Biz şahidiz, siz şahitsiniz, Allah, bütün kainat şahittir.

"İmralı heyeti olarak boynumuzun borcudur bunları söylemek. Bugün hapsedilen, tutsak edilen, tecride maruz bırakılan sadece Sayın Öcalan ve bir halkın kimliği, onuru değildir. Buradan tüm demokrasi ve barış güçlerine sesleniyorum. Hapsedilen, sesi duyulmasın istenen insan sadece bu bölge ve ülkeye değil, tüm insanlığa, 21'inci yüzyılın temel paradigmalarını, çözümlerini, geleceği kucaklayan önermeler yapan insandır. Bu nedenle sadece Amed'in, Kürtlerin değil, insanım diyen herkes için bir mesele olmalıdır. Böyledir de.
"Darbecilerin 15 Temmuz'da 2-3 saatliğine İstanbul ve Ankara'yı maruz bıraktığı bombardımana Sur, Cizre, Gever, NusaybinŞırnak aylarca maruz kaldı. Buna sesini çıkarmayanlar bu halkın yıkımının müteahhitliğine soyunuyor. Buradaki çanaktan yalak kapma peşindeler. Onlara da lanet olsun.

"BARIŞI KATLETTİLER"

"Barışı katlettiler. Böyle bir halk bulunmaz. Tüm yaşanmışlıklara rağmen. Bir darbeye maruz kaldık, hayatını kaybedenlerin hepsini yad ediyoruz. Demokrasi mücadelemizde onların anısını da yaşatacağız.

"Ama kimse bu darbeye yaklaşık bir yıldır bölgenin maruz kaldığını dile getirmedi. Dile getirmek bizim, ayıkmak hükümetin işidir. Köprüden önceki son çıkıştayız. Biz sizi uyardık, yine uyarıyoruz. Bu halk demokrasi arzusuna sahip çıktı. Bugün de öyle. Ama siz bu halkın siyasi temsilcilerinin dokunulmazlıklarını kaldırıp, sivil siyasetçileri, yerel yöneticilerini zindanlara atıp, kayyım atama fantezileri kurup, bu kampanyayı yürütenlere dokunulmazlık getirdiniz. Ne ekersen onu biçersin demek bize yakışmaz.

"YANINIZDAKİ ASKER BOYNUNUZA KAYIŞ GEÇİRİYOR"

"Bu harmandan insanlığa hiçbir bereket, rahman yoktur. Bu ülkenin ortak geleceğini Sayın Öcalan'ın işaret ettiği radikal demokraside, eşit, adil bir barışın kurulmasında, bunun inşasında seferber olalım. Darbelerle ancak böyle baş edilir.
"Darbe konusunda sizden daha tecrübeliyiz. Sayın Öcalan'ın işaret ettiği mekanikler buralarda vücut buluyor neredeyse her zaman. Üzerimize düşeni yaptık, yapmaya hazırız. Ama kimse bizden yüzsuyu dökmemizi, sessiz kalmamızı, boynumuzu bükmemizi beklemesin, fıtratımızda yok, mayamızda yok.

"Diyarbakırlılar derler ya 'sahnesi belli ediyor'. Bizim sahnemiz belli ediyor. Neye hazır olduğumuzu biliyor. Gelin Sayın Öcalan üzerindeki insansız, izansız, hukuksuz tecride son verin. Kendinizi koruyamıyorsunuz. Yanınızdaki asker boynunuza kayış geçiriyor.

"HUKUKSUZLUĞA SON VERİN"

"Bu noktada sizin vereceğiniz güvence Kürt halkını, demokrasi çevrelerini ne kadar rahatlatabilir. Bir an önce hukuksuzluğa son vermeye, barışın güvencesini Sayın Öcalan'a teslim etmeye çağırıyoruz.

"Darbecilerin bu toprakta yürütülen katliamlardaki payını, sorumluluğunu aramaya başlamadan, Hurşit Külter'i bulmadan, akıbetini bildirmeden, mezar taşı bile belli olmayan kayıplarımızla hesaplaşmadan darbelerle başa çıkamazsanız.

"Barışı siz başlattınız Amed halkı. Başta hasta tutsakların ölüm orucu olmak üzere bu ülkeyi yönetenler buna mecbur kaldılar. Özgürlük nöbeti başlatanlara selam olsun. Herkesi buraya destek olmaya çağırıyorum."

Bunlar da İlginizi Çekebilir