20056 izlenme 16 Temmuz 2016

İstanbul ve Ankara'daki askeri kalkışmayı Dönemin Genelkurmay Adli Müşaviri Hıfzı Çubuklu'nun yerine atanan Albay Muharrem Köse'nin başkanlığında planlandığı ortaya çıktı.

Peki, Albay Muharrem Köse kim?

HULUSİ AKAR GÖREVDEN ALMIŞTI

Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşaviri olan Albay Muharrem Köse'nin, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın imzasıyla görevinden alındığı öğrenildi. Köse'nin, takipsizlikle sonuçlanan "Kozmik Oda" soruşturması kapsamında yapıldığı belirtilen usulsüzlüklere ilişkin görevden alındığı ileri sürüldü.

TAKİPSİZLİK KARARI VERİLMİŞTİ

Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast ihbarı ile başlatılan ve Genelkurmay'a bağlı Seferberlik Tetkik Kurulu'nda "Kozmik Oda"ya girilmesine neden olan soruşturmaya ilişkin, Ankara Başsavcılığı 5 yıl 3 ay sonra takipsizlik kararı vermişti.

HIFZI ÇUBUKLU'NUN YERİNE ATANMIŞTI

Dönemin Genelkurmay Adli Müşaviri Hıfzı Çubuklu'nun tutuklanması ve yerine Köse'nin atanmasından sonra 25 Şubat 2013'te mahkemeden karar alınıp muhafaza altındaki harddisk ve 16 Numaralı odadaki dokümanlar incelenmek üzere TÜBİTAK'a gönderildi.

HSYK dosyasında, "O dönem paralel yapının etkin olduğu TÜBİTAK'ta harddisklerin çözümünün yaptırılarak sızdırıldığı" bilgisine yer verildi. Köse'nin Genelkurmay BaşkanıHulusi Akar'ın imzasıyla adli müşavirlik görevinden alındığı öğrenildi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir