5876 izlenme 24 Temmuz 2016

Avusturya'nın başkenti Viyana'da, 15 Temmuz günü darbe girişimine kalkışan Fethullahçı Terör Örgütü'nü protesto etmek için evinin balkonuna Türk bayrağı asan 33 yaşındaki Soner Seniş, Avusturya Dışişleri Bakanlığı'ndan ilginç bir mektupla karşı karşıya geldi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN MEKTUP

Viyana'da yaşayan evli ve iki çocuk babası olan Seniş, Cihan Haber Ajansı'na başından gelen talihsiz olayı anlattı. Seniş, önceki gün işten eve geldiğinde kontrol ettiği posta kutusunda Avusturya Dışişleri Bakanlığı'ndan gelen bir mektupla karşılaştığını söyledi. Seniş, mektubu açtığını ve evinin balkonuna asılmış Türk bayrağı resminin mektupta yer aldığını kaydetti.

"TÜRK BAYRAĞIYLA TEPKİMİ GÖSTERDİM"

Seniş, şaşkınlığını gizleyemediği olaya ilişkin açıklamalarını şu sözlerle sürdürdü:

"Türkiye'de darbe girişimi haberini aldığımız an son derece üzüntü duyduk. İnsanların, siyasi parti ve ideoloji gözetmeksizin darbeye karşı, demokrasi için sokaklara inip, tankların önüne yatmalarını ve silahlara siper olduklarını görünce, bende tepkimi balkonuma Türk bayrağı asarak göstermek istedim. Türk demokrasisine ben de bir nevi sahip çıkmaya çalıştım.

"AÇIKÇA ÜLKENİZE GİDİN ALAMINA GELİYOR"

Gelen mektubun üzerinde Dışişleri Bakanımız (Avusturya) Sayın Sebastian Kurz'un, Olayları ırkçılık boyuta gelmesin. Eğer böyle olursa ülkeyi terk etmekte serbestsiniz açıklaması ve benim balkonumun çekilmiş resmi ile daire numaram bulunuyor. Bu açıkça ülkenize gidin anlamına geliyor.

"MEDYA VE SİYASİLER KIŞKIRTTI"

Olay daha yeni olduğu için ve komşularımın çoğunun tatilde olması nedeniyle, bu ırkçı kağıdın onlara da gönderilip gönderilmediğini bilmiyoruz. Bayrağımızı astık, medyaya çıktık. Avusturya medyası ve siyasiler resmen, buradaki halkı, darbeye tepki gösteren Türklere karşı kışkırttı."

"BAŞKOMUTANIMIN VE ÜLKEMİN YANINDAYIM"

Seniş, Avrupa'da artan ırkçı saldırılara dikkat çekerek, "Kendi ülkemdeki darbe girişimini Türk bayrağı ile protesto ettim. Sonuna kadar başkomutanımın ve ülkemin yanındayım.Viyana'daki makamlardan anında uyarı mektubu. Buna saygı duyan da var. Duymayan da… Yarın çocuğumun parkta oynarken, saldırıya uğramayacağının garantisi yok. Boş yere hedef gösteriliyoruz." dedi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir