27301 izlenme 20 Ocak 2016
 Rusya Başbakan Yardımcısı Arkady Dvorkovich, Türkiye'den sebze ve meyve ürünlerine yaptırım uygulanacağını, ancak enflasyon riski nedeniyle uygulamanın birkaç hafta sonra yürürlüğe gireceğini belirtti.

"ŞİMDİLİK SANAYİ ÜRÜNLERİNE YAPTIRIM YOK"

Rus resmi haber ajansı Ria-Novosti'de yer alan habere göre, Dvorkovich, Türkiye'ye yönelik uygulanacak yaptırımların meyve ve sebze ürünlerini kapsayacağına işaret ederek, "Şu anda Türkiye'den sanayi ürünlerine yönelik bir yaptırım uygulamayı düşünmüyoruz" dedi.

TÜRK NAKLİYE FİRMALARININ İZİNLERİ DE AZALTILACAK

İthalatı durdurulacak ürünlerin enflasyon riski yaratmaması için yaptırımların birkaç hafta sonra uygulamaya koyulabileceğini belirten Dvorkovich, Türk nakliye firmalarının izinlerini de önümüzdeki yıl dörtte bir oranında azaltılmasının planlandığını söyledi.

İNŞAAT ŞİRKETLERİNE YÖNELİK YAPTIRIMLAR 2016'DA YAPILACAK ANLAŞMALAR İÇİN

Rusya Birinci Başbakan Yardımcısı Igor Shuvalov ise yaptığı açıklamada, Türk inşaat şirketlerine yönelik yaptırımların, 31 Aralık 2015 tarihinden önce yapılan anlaşmaları kapsamayacağını belirtti.

Rusya'daki inşaatlarda Türk işçilerin mevcut izinler kapsamında çalışmaya devam edebileceğini, ancak 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Rusya hükümetinden özel izin ve denetimlere tabi olacaklarını ifade etti.

RUSYA'DAN TÜRKİYE'YE CHARTER UÇUŞLAR VE TUR SATIŞLARI DA YASAKLANDI

Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Şuvalov, Türkiye'ye tur paketi satışlarının ve 'charter' uçuşların yasaklandığını söyledi.

Şuvalov ayrıca, vizesiz seyahat uygulamasının 1 Ocak'tan itibaren askıya alınacak olmasının 'Türk vatandaşlarının Rusya'ya girişine sınırlama getirildiği anlamına gelmediğini' söyledi.

Bunların yanı sıra Şuvalov, Rusya'dan Türkiye'ye düzenli uçuşların ise güvenlik gerekçeleri nedeniyle 'özel bir kontrol' altında gerçekleştirileceğini belirtti.

MEDVEDEV: YAPTIRIMLAR GENİŞLEYEBİLİR

Yaptırımlar konusunda bir açıklama da Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev'den geldi.

Medvedev, "Türkiye, Rusya ile ilişkiler konusunda çok tuhaf bir tavır takınıyor. Bu durumda artık yorum yapmak bile yersiz. Hazırlanan yaptırım paketine gelince. İleride bu paket devreye girdikten sonra genişletilmesi de söz konusu olabilir" dedi.

RUS BASINI SİNYALİ VERMİŞTİ

Öte yandan Rusya'da yayın yapan İzvestiya gazetesi, bugünkü sayısında Rusya hükümetinin birçok Türk ürününe ithalat yasağı getirebileceğini yazmıştı.

İzvestiya'nın "Rusya Tarım Bakanlığı'na yakın bir kaynağa" dayandırdığı haberinde, Türkiye'den dondurulmuş kırmızı et, kurutulmuş ve tütsülenmiş kırmızı et, tavuk eti, balık ve kabuklu deniz ürünleri alımının durdurulabileceği belirtilerek, bunların yanı sıra 'Türkiye karşıtı' yaptırımlar kapsamında süt ürünleri, fındık, orman meyveleri, yeşillik, meyve ve sebze ithalatının da yasaklanabileceği bilgisine yer verilmişti.

Bunlar da İlginizi Çekebilir