161 izlenme 09 Ağustos 2016
Tarihi Görüşme Rus Basınında: Putin, Erdoğan'ın Her Yaptığına Olumlu Bakıyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bugün RusyaDevlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşme yapıyor. Rus jetinin Türkiye tarafından Suriyesınırında düşürülmesinin ardından iki lider arasındaki yüz yüze ilk temas olan görüşme hakkında Rus basını ne yorum getirdi?

"BATIYI HEDEF ALAN HIRSLI AÇIKLAMALAR YAPMAK ZORUNDA"

Vedomosti (ekonomi gazetesi) - Pavel Aptekar tarafından yazılan başyazı: "Putin salı günü Türk mevkidaşı Tayyip Erdoğan ile görüşme yapacak. Hem Putin hem Erdoğan Batı'yı hedef alan hırslı açıklamalar yapmak zorunda. Erdoğan darbe girişimini bastırmasına yönelik Batı'nın tepkisinden memnun değil. Öte yandan Putin için bölgedeki kilit oyuncularla yeni anlaşmalar sağlandığını ve Suriye'de (öyle olmasa bile) çok daha etkili olduğunu göstermek önemli. Avrupalılara gaz boru hattı Türk Akımı projesini hatırlatmaları harika olur. Üst düzey hırslı açıklamalar mevcut belirsizliği artıracaktır. Ve belirsizlik Rus liderinin güçlü noktası" görüşlerine yer veriyor.

"ERDOĞAN'IN YAPTIĞI HER ŞEYE OLUMLU TEPKİ VEREN TEK KİŞİ PUTİN"

Haber sitesinde ayrıca Ortadoğu uzmanı Alexander Shumilin'in "Erdoğan Rusya'ya istediği için değil mecbur olduğu için geliyor. Kendi ülkesinde oldukça karmaşık bir durum içinde ve Erdoğan'ın yaptığı her şeye olumlu tepki veren tek kişi Vladimir Putin. Ancak düşmanlıktan dostuluğa çabuk geçiş bütün alanlarda mümkün değil. Ekonomik sahada mümkün olabilir ancak askeri ve siyasi saha başka bir konu. Ankara NATO'dan tecrit edilmiş Moskova'yla yüzeysel bir ortaklıktan fazlasını inşa edemez" yönündeki sözlerine de yer verdi.

"RUSYA'NIN GELECEKTEKİ ORTAKLIKLAR İÇİN ELİ DAHA GÜÇLENEBİLİR"

Nezavisimaya Gazeta (merkez gazetesi) - Volkan Özdemir tarafından yazılan bir makalede "Moskova ve Ankara arasındaki yakınlaşmalar her zaman Avrupa ve ABD ile kötü ilişkiler döneminde gerçekleşiyor. Kilit soru Moskova Ankara'nın Beşar Esad'ı devirme girişiminden vazgeçmesi karşılığında Suriyeli Kürtlere desteğini çekip çekmeyeceği...Türkiye'de istikrar eksikliği nedeniyle Rusya'nın gelecekteki ortaklıklar için eli daha güçlenebilir.. Zirvenin sonuçları Türkiye ile yeni başlangıç için Rusya'nın yeni bir sayfa açıp açmayacağı gösterecek" yönünde yorumuna yer verildi.

"TÜRKİYE BASİT BİR ORTAK VEYA MÜTTEFİK DEĞİL"

Komsomolskaya Pravda (Kremlin yanlısı yayın kuruluşu) - Jeopolitik Çalışmalar Merkezi Direktörü Leonid Ivashov ile yapılan söyleşide uzmanın aktardığı görüşleri şöyle: "Türkiyebasit bir ortak veya müttefik değil. Bu yüzden Ankara ve Erdoğan ile bir ilişki geliştirebilmek için bu ilişkinin nereye gideceğini konusunda derin bir analiz yapmalı ve tahmin yürütmeliyiz. Rus sınırları yakınında Ankara'yı istikrarlı ve güvenli bölge yaratmak için çekmeliyiz. Bu Afganistan dahil Orta Asya, Kafkaslar ve Karadeniz bölgelerine fayda sağlayacaktır. Bu ayrıca küresel güç dağılımını da değiştirmeye yarar".

"TÜRK AKIMI ÜZERİNDE GÖRÜŞME ÖNERİSİ"

Moskovsky Komsomolets (yüksek tirajlı gazete) - Nikolay Makeyev yazısında Türk Akım projesine değiniyor: "Türkiye boru hattının inşası konusunda göreceli olarak bağımsız hareket ederken, Bulgaristan kesinlikle Brüksel'in işaretiyle hareket ediyor. Türk Akım projesi üzerinde görüşme önerisi "Büyük Ağabey" Avrupa Komisyonu tarafından başlatıldı. Bu durumunda Rusya pazarlık etme ve projenin maliyetini düşürme şansına sahip olur".

Bunlar da İlginizi Çekebilir