1281 izlenme 03 Ağustos 2016

The New York Times gazetesi yayınladığı bir analizde Türkiye'de yaşayanların aynı fikirde olduğu tek konu olduğunu bunun da 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında ABD'nin dahiliyeti olduğunu yazdı.

ANKETE GÖRE % 69 DARBEYE CIA DESTEK VERDİ

Türk gazetelerinde çıkan haberlerden bahsedilen yazıda bir gazetenin Twitter üzerinden yaptığı ankette katılanların %69'unun darbeye CIA'in destek verdiğini ortaya koyduğu belirtildi.

ABD'DE GÖNÜLLÜ SÜRGÜN YAŞIYOR

Yazıda "Bu komplo teorileri, toplumun uç noktalarındaki birkaç takıntılı kimsenin ürünü değil. Türkiye, son derece kutuplaşmış bir ülke olabilir, fakat tüm toplum kesimlerinden -İslamcı, seküler insanlar, liberaller, milliyetçiler- Türklerlerin üzerinde uzlaştığı bir şey,ABD'nin darbe girişiminde bir şekilde dahil olduğu. Çünkü büyük ölçüde komplonun lideri olduğundan şüphelenilen kişi olan vaiz Fethullah GülenABD'de gönüllü sürgün yaşıyor" ifadesi yer aldı.

OBAMA BİLE AÇIKLAMA YAPMAK ZORUNDA KALDI

NYT haberinde, bu teorinin çok yaygınlaştığı ve ABD Başkanı Barack Obama dahil üstdüzey ABD'li yetkililerin inkar açıklaması yapmak durumunda kaldığı hatırlatıldı.

ZATEN LAİKLER, KÜRTLER, MİLLİYETÇİLER GÜLENCİLERDEN ENDİŞE DUYUYORDU

Türkiye'den çeşitli meslek gruplarından insanların görüşlerine de başvurulan haberde, Batı'nın binlerce asker ve memurun tasfiyesini eleştirdiği fakat Erdoğan'ın geleneksel düşmanlarının birçoğunun -Kürtler, laikler, milliyetçiler- uzun süredir Gülencilerin devletteki etkisinden endişe duydukları vurgulandı.

Kaynak: Hürriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir